Otevři svoje oči

06.03.2022

Když si říkám, že už si dám od malování chvíli pauzu, přijde obraz, který prostě musím. Nejde to jinak...

Obraz "Otevři svoje oči" je inspirovaný situací, ve které nyní jsme. Ale nechci se nijak politicky vyjadřovat. Myslím, že podobných statusů, vlajek, nenávisti, vyjádření soucitu, nebo naopak úvah o vnitřní bohatství ve špatné době už jede mnoho. Za sebe momentálně nemohu více, než materiální pomoc ukrajinským maminkám, které jsou ubytovány poblíž nás a upřímnou modlitbu za mír.

Soucítím se všemi.

Upřímně, ze své pacifické povahy to celé nechápu a myslela jsem si, že v dnešní době už takové věci nejsou možné.

Přeci co by to bylo za válku, bez vojáků...


  • Na obraze jsou dva symboly. Jeden je nad hlavou ženy, je to ochranná runa Algiz. Je nositelkou ochrany. Varuje člověka před nebezpečím. Aktivuje intuici a pomáhá člověka upozornit na varovné signály nebezpečí. Často se kreslí jako ochranná runa na majetek.
  • Okolo runy létají obrysy dvou Odinových havranů. Hugin a Munin. Jejich symbolka je myšlenka a pamět. Nosí svému pánovy zprávy z jiných světů.
  • Třetí oko, je symbolem intuice. Spojení ducha, mysli s širším povědomím. Dává schopnost vidět skutečnu realitu a rozeznávat ji od iluze. Vidět světlo ve tmě i s jeho stíny. Spojení se svou duší.
  • Počet očí symbolizuje minulost, přítomnost a budoucnost.
  • Žena má zapleteny čtyři copánky, za živly - ohně, vzduchu, země a vody.
  • Znak na ženiných rukou je symbol míru - Peace. Původně protijaderný znak. Každopádně u nás ho nejvíce lidí má spojený s kulturou hippie, která ho přejala. Mě na něm fascinuje to, že je to otočená runa Algiz v kruhu. Kruh jako symbol nekonečnosti, mužství, Boha. Stálého cyklu. V alchymii symbol pro zlato, nebo slunce.
  • A v poslední řadě je na obraze černá kočka. Symbol propojení mezi světy.

Na svojí práci mám nesmírně ráda, to že obrazy předem nepromýšlím, vidím základ. Ale symboly přichází úplně samy v průběhu tvorby. Na konci je pro mě vždy příjemným překvapením, jak všechno zapadne!

Buďme bdělí a dívejme se opravdově.

Děkuji!

S láskou a úctou, 

Isill